Büyük Oyundan Büyük Kaosa Taliban ve Avrasya’da Cihat

Büyük Oyundan Büyük Kaosa Taliban ve Avrasya’da Cihat
Stok Durumu: Stokta var
yazar Fevzi Uslubaş
Yayıma Hazırlayan Sadullah Hatam
Kitabın Türü Uluslararası İlişkiler
Orjinal Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 344
Boyut 16x24
Kağıt Enzo
Cilt Bilgisi Normal ciltsiz
Kapak Kağıdı Karton Kapak
Basım Bilgisi 1. Baskı
Basım Yılı Yok
ISNB 978-605-5828-35-6
Barkod 9786055828356
Fiyatı: 19.50TL
KDV Hariç: 19.50TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle
Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Bu kitapta yazar, Alt Kıta’da İslamın yayılışı, “Savaşçı İslamın” bölgede ortaya çıkışı ve Taliban Hareketini incelemekte ve Orta Asya merkezli “Büyük Oyunun” geleceği ve Türki Cumhuriyetler ile Türkiye’ye olabilecek siyasi yansımalarını değerlendirmektedir.

Türk dünyası ve genelde İslam ülkelerinin geleceğini yakından ilgilendiren bu Yeni Oyun, küresel satranç tahtasındaki yeni güç merkezlerini belirleyecek ve Avrasya’daki güç mücadelesinin galibini tayin edecektir.

Bu bağlamda, küresel liderlik mücadelesinin günümüzde Avrasya bölgesine kaymış olması nedeniyle, Başkan Bush döneminde kurgulanan Büyük Ortadoğu Projesi’nin, Obama döneminde Büyük Avrasya Projesi’ne dönüştürülmeye çalışıldığı ve bu nedenle, Afganistan ile Merkezi Asya’nın ABD’nin öncelikli hedefi konumuna geldiği gözlenmektedir.

Anayurt-Atayurt ekseninde, münhasıran Amerikan güdümlü politikalar izleyen Türkiye ise Büyük Oyunda devre dışı kalmış ve Orta Asya’ya nüfuz etmek ile Türk dünyasının birlikteliğini sağlamak hususunda genelde başarısız olmuştur.

Bununla birlikte, isabetli stratejiler oluşturması halinde Türkiye’nin, doğal hinterlandı olan Merkezi Asya’da başat bir oyuncu konumuna yükselmesi ve Türk dünyasının liderliği rolünü üstlenmesi imkan dahilindedir.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Karınca Yayınları © 2019 Powered By OpenCart-TR