Doğumdan Altı Yaşına Çocukta Görülen Davranışlar ve Eğitimi

Doğumdan Altı Yaşına Çocukta Görülen Davranışlar ve Eğitimi
Stok Durumu: Stokta var
yazar NURETTİN TATAR
Yayıma Hazırlayan Karınca Ajans
Kitabın Türü ÇOCUK EĞİTİMİ
Orjinal Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 228
Boyut 22x22
Kağıt Kuşe Kağıt
Cilt Bilgisi Normal ciltsiz
Kapak Kağıdı Karton Kapak
Basım Bilgisi 1. Baskı
Basım Yılı Var
ISNB 978-605-9642-01-9
Barkod 9786059642019
Fiyatı: 40.00TL
KDV Hariç: 40.00TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle
Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

“İlim beşikte başlar ölünceye kadar devam eder.” Bu söz eğitimin önemini anlatan güzel bir uyarandır. Toplumda yanlış, olumsuz ve istenmeyen davranışlar görünce, eğitim kötülenmeye başlanır. Bu atasözümüzü irdelersek, insan eğitiminin doğumla başlaması gerektiğini anlarız. Bilgili ve kültürlü olma adına da ölünceye kadar eğitimin sürdürüleceğini öğreniriz. Böyle olması gerekirken, eğitimin faturası öğretmene ve okula çıkarılır. Anne-baba olarak sorumlu değilmişiz gibi kendimizi gözardı ederek davranır ve konuşuruz. Çocuğun eğitiminde aile, okul ve çevre işbirliğiyle başarıya ulaşabileceğini ve gereğini yapmak için de sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız.

Anne-babanın öğretmenliği çocuk anne karnındayken başlamaktadır. Çocuk anne karnındayken annenin sevinci, üzüntü-sü, neşesi, heyecanı ve korkuları çocuğun gelecekteki karakterinin oluşumunu etkilemekte ve kişiliğine yön vermektedir. Unutmamalı ki normal gelişim içinde olan çocuğun 6 yaş sonuna kadar zeka gelişiminin ve hafıza oluşumunun yüzde 75’ i tamamlanmaktadır.

Biraz alışkanlıklarımızdan vazgeçebilmeliyiz. Sevmeyi bilen, yetenekli, kişilikli, çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilecek iyi çocuk yetiştirmeye yönlenmeliyiz. Kendimizi biraz zorlarsak başaracağımızdan emin olabiliriz.

Çocuk, annenin babanın gelecekteki aynası olacaktır.

Bu kitapta yazdıklarım anne-baba, aile bireyleri, çevrede yasayan insanlarca konuşulan, çocuğa söylenen sözcük ve cümle-lerden ibarettir. Çocuğun gösterdiği davranışlarıyla ilgili çözümleri, çocuğa karşı söylenen sözcük ve cümlelerle daha pratik ve anlaşılır hale getirmeye çalıştım. Bu sözcük ve cümlelerin çocuğun dil, ruhsal, kişilik gelişiminde, davranışlarında yanlış ve doğru olarak görülen etkilerini psikolojik, sosyolojik yönden ele alarak, izleyerek, iyi çocuk, iyi ve seven insan yetiştirmek için neler yapıldığının ve neler yapılabileceğinin farkına varılmasını, bilinmesini ve öğrenilmesini istedim.

Davranışlarınız ve konuşmalarınız çocuğun duygularına hitap eder. Onun için çocuğun geleceği, kişiliği, hayata bakışı, algı-ladığı duygusal gelişimine göre oluşacak ve yönlenecektir. Belki bu bilgiler iyi bir ilaç olmayabilir ama tedavi edici ve tedavi edeceği yaralar olabilir.

Bu kitap bedensel, zihinsel ve hafıza gelişimi normal olan çocuklarla ilgili davranışlara göre hazırlanmıştır.

Kitabı okuduktan sonra kendinizi bu yönde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca geleceğin iyi insanının yetiştirilmesi için, çocuklarla ilgili konuşmalarını, yaşantılarını 1980 yılından itibaren gözlemlediğim çocuk büyüten ailelere, çocuklarla ilgili aydınlatıcı çalışmalarından dolayı ve kaynaklarından yararlandığım eser sahiplerine de buradan teşekkür ediyorum.

Çocuğu severek, sevgi aşılayarak ve ilgi göstererek büyütmek, daha başarılı, mutlu kişilikli, sağlıklı insan olma yolunda yetiş-tiklerini görmek beni ve sizleri mutlu edeceği dileğimi bu kitap aracılığıyla iletiyorum.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Karınca Yayınları © 2019 Powered By OpenCart-TR